Tyler Mitchell AUDIOGUIDE
AI-översatt (med mänsklig korrigering)
DEL 1
Mitt namn är Tyler Mitchell. Jag är konstnär, fotograf och filmskapare. Om du lyssnar på detta, så är det här ljudguiden för min utställning på Finlands fotografiska museum, utställningen 'Önskar att detta var verkligt'. Utställningen är en slags tidig översikt, eller en titt på nästan 10 år av mitt fotografiska arbete, indelat i tre löst kronologiska tematiska sektioner. Den första sektionen heter 'Liv / Friheter', och det handlar om porträtt, mina porträtt av unga svarta män och kvinnor i mitt samhälle, i New York City och över hela USA, och lite i Västafrika och Europa.
Jag tänker på porträtt som ett verktyg för social och politisk diskussion, som ett verktyg för diskussion om frihet, och som ett verktyg för diskussion om identitet. Det här är mina tidiga experiment inom porträtt som verkligen leker med estetik. Det fascinerade mig som ung student vid New York University och när jag kom ut från New York University. Det var studier i färg, i posering, i textur och, självklart, i kläder - eftersom min bakgrund är som filmskapare och modefotograf. Så dessa stilar och traditioner påverkar de samtal jag har genom porträtt, och hur porträtt verkligen ger grunden för en känsla av identitet. Den andra sektionen heter 'Postkolonial / Pastoral', och det är en mer nyligen del av mitt arbete. Det är en utveckling och utforskning av dessa idéer om vad som är pastoral och vad som är postkolonial.
Vad betyder dessa termer? Dessa bilder är fotografier av familjer, verkliga svarta familjer som njuter av vardagliga nöjen och stunder av avkoppling i pastoral landskap, i naturen. Enkelheten i dessa scener och storheten i dessa scener förenas verkligen för att berätta en historia om hur viktig denna avkoppling är för svarta människor, i naturen, och i de södra amerikanska delstaterna där jag kommer ifrån. Dessa tableaux strävar verkligen efter att sammanfatta och krocka ihop många stunder av gemenskap, kärlek, samvaro och avkoppling i en och samma bild.
Och därför ser man ofta många, många olika åldersgrupper, generationer och familjemedlemmar som samlas i en stor scen. Den sista sektionen, med titeln Familj / Brödraskap, fokuserar verkligen på idén om familjeenheten. Och specifikt den svarta familjeenheten. Denna konversation som jag anser är viktig och brådskande att ha kring visualiseringen av den svarta familjeenheten. Och hur? Porträtt av familjer i Europa, i Amerika, av svarta familjer, dokumenterade inte bara vilka dessa familjer var, utan hade faktiskt en påverkan genom fotografi under 1900-talet. För att skapa en känsla av identitet, för att forma en känsla av handlingskraft, för att ge en känsla av trygghet, och för att hävda det som var en strävan för många svarta människor i hela USA under 1900-talet. Så att denna sektion tar verkligen upp dessa idéer och dessa, skulle jag säga, troper och egenskaper, och försöker verkligen föra dem in i en samtida konversation. Dessa är bilder av familjer i sitt vardagsrum, som formar sig själva, gör sig redo, tar på sig kläder, poserar stolt för min kamera. Och dessa är stunder där jag i grunden försöker lyfta fram eller ha en konversation om dessa stunder. Dessa vardagliga, folkliga stunder som vi alla förstår i fotografi som att vara mycket, mycket mer än bara dokumentära, eller mycket mer än en registrering av en familj som existerar. Men de är faktiskt platser för presentation och makt, på ett sätt.
Och ja, det här var på sätt och vis en genomgång av teman i min show.
DEL 2
Den här utställningen täcker nästan 10 år av mitt arbete med fotografi och video.
Målet med all min praktik som konstnär är i huvudsak att driva en visuell berättelse om skönhet och stil, utopi och landskap. Min förhoppning är att utvidga visioner och berättelser om Svart liv genom fotografin och hela projektet. Att engagera sig i fotografi handlar egentligen om att föreställa sig stunder av kollektivitet, stunder av fritid, stunder av vila och stunder av glädje. Mot en snårig bakgrund i vår historia, och som amerikan, innebär det för mig ofta en våldsam historia. Så det är ett nöje att få dela det här arbetet där dessa saker förenas i mina fotografier, vissa historier till trots, med er i den här publiken i Finland i dag. Jag hoppas att dessa samtal kan korsas, och att man även här kan känna igen min känsla om hur viktigt det var att göra dessa bilder. Oavsett om det är inom konstskapande, eller om det är från en sociopolitisk ståndpunkt, eller om det är från en fotografisk synvinkel.